Wspieraj lokalnie. Czy to ma znaczenie, czy kupujemy lokalnie?

Czy to ma znaczenie, czy kupujemy lokalnie? Na tak postawione pytanie wielu z nas szuka odpowiedzi. Konsumenci każdego dnia stają przed decyzjami o zakupie towarów i usług od krajowych sieci lub firm lokalnych. Koszt, wygoda i różnorodność często informują nas o tych decyzjach. I choć słyszeliśmy o niematerialnych korzyściach płynących z kupowania lokalnie, jak możemy określić konkretne korzyści ekonomiczne dla naszych społeczności, kiedy decydujemy się trzymać nasze pieniądze blisko domu?

Kiedy kupujemy lokalnie, nasze pieniądze pozostają na miejscu, a to wzmacnia lokalną gospodarkę na dwa sposoby. Po pierwsze, kupując lokalnie, utrzymujesz pieniądze w obiegu w ramach lokalnej gospodarki. Badania wykazały, że lokalne firmy zwracają większą część każdego złotówkę, ponieważ tworzą lokalne łańcuchy dostaw i inwestują w swoich pracowników.

Czytaj więcej...

Sezonowość warzyw i owoców. Czy sezonowe warzywa są lepsze dla środowiska?

Globalizacja i masowa dystrybucja warzyw i owoców na całym świecie pozwala nam cieszyć się dużą różnorodnością warzyw i owoców o każdej porze roku. Spożywanie większej ilości sezonowych warzyw i owoców staje się coraz bardziej popularnym przesłaniem mającym na celu poprawę zrównoważenia naszej diety. Pojęcie sezonowości jest trudne do zdefiniowania i musimy je dokładniej zbadać, podobnie jak wpływ naszych warzyw i owoców na środowisko.

Warzywa i owoce są ważnym elementem zdrowej i zrównoważonej diety. Dostarczają niezbędnych witamin, minerałów i błonnika pokarmowego, a także wywierają mniejszy wpływ na środowisko niż żywność pochodzenia zwierzęcego.

Czytaj więcej...

Dlaczego warto spożywać sezonowe owoce i warzywa?

Jedzenie pomidorów w sałatce w środku grudnia lub picie soku pomarańczowego w środku sierpnia to rzeczy, które w przeszłości nie byłyby nawet brane pod uwagę.

Dlaczego warto spożywać sezonowe owoce i warzywa?

Ponieważ owoce nie były dostępne poza sezonem. Owoce i warzywa sezonowe to takie, które oferowane są po zakończeniu naturalnego okresu zbiorów, co oznacza, że ich produkcja przebiega zgodnie z "naturalnym" cyklem. Bez ingerencji czynników zewnętrznych, a także, że nie zostały przetransportowane z innych miejsc, gdzie klimat sprzyja ich uprawie poza sezonem. Jedzenie sezonowych warzyw i owoców przynosi wiele korzyści dla organizmu i środowiska. Oto niektóre z nich:

Czytaj więcej...

Kilometr zero, nowy trend w kupuj lokalnie

Określenia "produkt lokalny", "produkt bliski", "produkt ekologiczny" i "kilometr zero" są coraz częściej używane i stanowią obecnie część codzienności restauracji, sklepów.

Co to jest kilometr zero?

Jeśli skupimy się na frazie kilometr zerowy, pierwsze pytanie, jakie zadaje wiele osób, brzmi: co on tak naprawdę oznacza? Co oznacza kilometr zerowy? Dokładnie rzecz biorąc, odnosi się do odległości, jaką pokonuje żywność od miejsca produkcji do momentu dotarcia do konsumenta. Kilometr zerowy, jest to pojęcie często używane w badaniach nad wpływem żywności na środowisko lub jej śladem ekologicznym produktów spożywczych, w szczególności produktów, które klienci mogą kupić lokalnie.

Czytaj więcej...

Kupuj lokalnie we Włoszech. Jedzenie zero kilometrów

Włoskie podejście do jedzenia często opiera się na zasadzie "zero kilometrów", która odnosi się do korzystania z lokalnych produktów, które nie przebyły długiej drogi po wyprodukowaniu. Zasada ta ma swój początek w przywiązaniu Włochów do lokalnych i regionalnych specjałów.

Jedzenie zero kilometrów

Włochy są podzielone na dwadzieścia regionów, z których każdy ma własne, odrębne przepisy i tradycje kulinarne. Włosi mawiają "Paese che vai, usanza che trovi", co oznacza, że w różnych miejscach, które odwiedzisz, znajdziesz różne zwyczaje. Ludzie są dumni z kuchni swoich rodzinnych miast, a tożsamość jest głęboko spleciona z jedzeniem. Granice między ludźmi, tradycją, rodziną i jedzeniem często się zacierają. Coś tak prostego, jak zjedzenie makaronu charakterystycznego dla danego regionu, może emocjonalnie połączyć ludzi z ich domami, rodzinami i rodzinnymi tradycjami.

Czytaj więcej...

Cześć!

Szukamy dostawców świeżych owoców i warzyw!

Prześlij nasz adres, PlonyPola.pl osobie, od której kupujesz na lokalnym rynku warzywa i owoce.

Poproś, aby dodał swoje ogłoszenie. Za darmo!