Kooperatywa spożywcza, co to jest?

Kooperatywa spożywcza, to ogólnie rzecz biorąc, spółdzielnia spożywcza lub grupa zakupowa, przedsiębiorstwa, które są prowadzone przez społeczność dla społeczności, na zasadzie not for profit. Kooperatywa spożywcza dostarcza produkty po przystępnych cenach, polega na wsparciu wolontariuszy w codziennej pracy.

Jednak na tym podobieństwa się kończą, ponieważ każda spółdzielnia spożywcza, grupa zakupowa lub przedsiębiorstwo spożywcze jest wyjątkowe. Sposób działania kooperatywy spożywczej zależy od społeczności, której służy i ludzi, którzy ją prowadzą. Kooperatywy spożywcze mogą różnić się niemal pod każdym względem, w tym:

Czytaj więcej...

10 powodów, dla których warto kupować żywność lokalnie

Liczba małych gospodarstw rolnych w Polsce wzrosła o 20 procent w ciągu ostatnich sześciu lat.

Jest to w dużej mierze rezultat rosnącego popytu na lokalne warzywa i owoce, uprawianą żywność, który powoli, ale pewnie kształtuje rynek żywnościowy.

Lista 10 powodów, dla których warto kupować lokalną żywność, w oparciu o doświadczenie, podejście do życia w harmonii z ziemią.

Lokalnie żywność smakuje lepiej.

Żywność uprawiana w Twojej własnej społeczności jest zazwyczaj zbierana w ciągu ostatniego dnia lub dwóch. Jest krucha, słodka i pełna smaku. Warzywa i owoce przywiezione samolotem lub ciężarówką tysiące kilometrów są dużo starsze. Wiele badań wykazało, że średnia odległość, jaką pokonuje żywność z gospodarstwa na talerz wynosi 1500 km.

Czytaj więcej...

Odkryj lokalną żywność

Znajdź dostawcę warzyw od rolnika, owoców do domu, najświeższą i lokalnie produkowaną żywność w Twojej okolicy. Po prostu wpisz nazwę swojej miejscowości i odkryj stale aktualizowaną bazę lokalnych rolników. Świat lepszych warzyw i owoców!

Sezonowe warzywa, dojrzałe owoce, świeża żywność od lokalnych producentów

Plony Pola jest polską stroną internetową prezentującą ofertę lokalnych rolników, dostawców lokalnych warzyw i owoców. Tworzy lepszy sposób na kupowanie lokalnie żywności!

Naszą misją jest ponowne połączenie konsumentów z ich lokalnymi producentami i zachęcanie do handlu i komunikacji. Dzięki temu wygrywamy. Lokalni rolnicy, producenci rolni otrzymują lepsze ceny za swoje produkty ponieważ. Klienci maja okazję kupować autentyczne, najwyższej jakości, świeższe, czasem tańsze, lokalnie zebrane warzywa i owoce.

Dlaczego warto kupować lokalną żywność?

Zainteresowanie lokalną żywnością jest coraz większe. Konsumenci decydują się na zakup lokalnej żywności z wielu powodów, w tym ze względu na ich postrzeganą wyższość odżywczą i korzyści zdrowotne, zalety dla lokalnej gospodarki oraz chęć pomocy w ochronie środowiska.

Co to jest żywność lokalna?

Czym dokładnie jest lokalny produkt żywnościowy? Choć na początku może wydawać się oczywiste, czym jest lokalna żywność, nie ma ustalonej definicji tego, jak bardzo lokalny musi być produkt, aby można było używać tego terminu. Czy musi być wyprodukowany w obrębie tego samego powiatu lub województwa? W promieniu 50 km od domu konsumenta? A może coś, co jest uprawiane lub produkowane w Polsce, w którym mieszka konsument, jest wystarczająco bliskie? To, co niektórzy konsumenci mogą uważać za lokalne, dla innych może nie być wystarczająco lokalne. Jeszcze inni mogą mieć bardziej dalekosiężne poglądy na temat tego, co może obejmować lokalna żywność.

Czytaj więcej...

Ekonomia lokalnej żywności

Potrzebujesz uzupełnić podstawowe produkty, planujesz wyskoczyć do sklepu spożywczego. Możesz kupić warzywa, jajka, może nabiał i ewentualnie jakieś mięso. Wiesz, że lodówka jest pusta. 

Czy wiesz, że Twoja następna decyzja może mieć znaczący wpływ ekonomiczny na Twoją lokalną społeczność? Dzięki niedawno przeprowadzonym, przełomowym badaniom, możemy teraz zmierzyć dokładny wpływ ekonomiczny Twoich wyborów dotyczących zakupów.  I jak ten wybór może wpłynąć na miejsca pracy w społeczności.

Badanie przeprowadzone w USA wykazało, że za każdego dolara wydanego na lokalny produkt spożywczy, 0,76 dolara pozostaje w społeczności. Dla porównania, każdy dolar wydany na żywność spoza regionu spowodował, że tylko 0,28 dolara pozostało w lokalnej gospodarce. 

Czytaj więcej...

Cześć!

Szukamy dostawców świeżych owoców i warzyw!

Prześlij nasz adres, PlonyPola.pl osobie, od której kupujesz na lokalnym rynku warzywa i owoce.

Poproś, aby dodał swoje ogłoszenie. Za darmo!