Kilometr zero, nowy trend w kupuj lokalnie

Określenia "produkt lokalny", "produkt bliski", "produkt ekologiczny" i "kilometr zero" są coraz częściej używane i stanowią obecnie część codzienności restauracji, sklepów.

Co to jest kilometr zero?

Jeśli skupimy się na frazie kilometr zerowy, pierwsze pytanie, jakie zadaje wiele osób, brzmi: co on tak naprawdę oznacza? Co oznacza kilometr zerowy? Dokładnie rzecz biorąc, odnosi się do odległości, jaką pokonuje żywność od miejsca produkcji do momentu dotarcia do konsumenta. Kilometr zerowy, jest to pojęcie często używane w badaniach nad wpływem żywności na środowisko lub jej śladem ekologicznym produktów spożywczych, w szczególności produktów, które klienci mogą kupić lokalnie.

Jest to także jedno z pojęć związanych z tzw. filozofią slow food, skupiającą restauracje, które przygotowują swoje menu z produktów, które przebyły nie więcej niż 100 km od miejsca produkcji do wybranej restauracji.

Należy zaznaczyć, że pojęcie "kilometr zerowy, km zero" nie posiada jednej, oficjalnej definicji, ani nie jest używane przez oficjalne organizacje do określania rodzaju produktu. Można jednak powiedzieć, że kiedy mówi się o produkcie "kilometr zero", rozumie się, że jest to produkt o pewnej bliskości terytorialnej w stosunku do konsumenta.

Co jest takiego pozytywnego w produktach "kilometr zero"?

Przede wszystkim to, że są one korzystne dla lokalnej gospodarki i gastronomii. Z tego powodu ograniczają wpływ na środowisko, a także respektują rytm i cykle naturalne środowiska, z którego pochodzą. Czy są jeszcze jakieś inne zalety? Najbardziej oczywista jest jakość produktów spożywczych, które mają bardziej intensywny smak i więcej składników odżywczych dla naszego organizmu.

Kilometr zero w restauracji

Restauracja może oferować tradycyjną kuchnię, która oferuje menu oparte na lokalnych potrawach i tradycyjnych przepisach z nowatorskim akcentem. Dania z Km zero, wśród których znajdują się grillowane pierogi, ryby słodkowodne, dania z jajek, warzywa, orzeźwiająca sałatka z pomidorami, serem i dymką czy zapiekanka z serem i grzybami w stylu wiejskim, pozwolą ci skosztować najlepszej lokalnej kuchni.

Cześć!

Szukamy dostawców świeżych owoców i warzyw!

Prześlij nasz adres, PlonyPola.pl osobie, od której kupujesz na lokalnym rynku warzywa i owoce.

Poproś, aby dodał swoje ogłoszenie. Za darmo!