Cena przetworów domowych

Stworzyłaś własne przetwory domowe, które uwielbiają Twoi znajomi oraz klienci, których w ogóle nie znasz . Udoskonaliłaś swój przepis i wymyśliłaś, jak zapakować i wysłać swoje produkty do klientów z bliska i daleka. Gratulacje! Jestem z Ciebie dumny.

Wygląda na to, że jesteś gotowa, aby rozpocząć sprzedaż przetworów domowych, całej swojej linii produktów, ale... jak określić, ile mają one kosztować? Ustalenie właściwej ceny dla własnych przetworów domowych jest kluczowe dla stworzenia trwałych i udanych fundamentów dla Twojego biznesu.

  • Zbyt niska cena może spowodować, że Twój biznes będzie przynosił straty.
  • Zbyt wysoka cena może spowodować, że trudno będzie dotrzeć do wystarczająco szerokiej grupy klientów, aby osiągnąć odpowiednią wielkość sprzedaży.

Określ cenę progu rentowności dla każdego z Twoich produktów przetworów domowych

Określenie ceny progu rentowności - kosztu produkcji, przechowywania i pakowania każdego przetworu domowego - dla każdego z Twoich produktów jest pierwszym krokiem do ustalenia właściwej ceny detalicznej. Jeden z naszych przyjaciół, kucharz, wyjaśnia: "Zanim zrozumiałem rzeczywiste koszty produkcji moich ciasteczek, w pewnym sensie ustalałem ceny na zasadzie porównania ich z konkurencją i wyznaczałem wartość, jaką wydawało mi się, że ludzie są skłonni zapłacić. Moje towary sprzedawały się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki, ale dopiero kiedy usiadłem i przyjrzałem się swoim kosztom, zdałem sobie sprawę, że zaniżam ceny."

Cena przetworów domowych

Aby dojść do swojej ceny progowej, użyj następującego równania:

Cena progu rentowności = Koszt towarów + koszty ogólne + robocizna

Twój koszt towarów (znany również jako koszt towarów sprzedanych – cost of goods sold - COGS) obejmuje wszystkie składniki, które wchodzą w skład Twojego przetworu domowego oraz wszelkie materiały, których używasz do jego pakowania i przechowywania. Koszty ogólne uwzględniają takie rzeczy jak komercyjna przestrzeń kuchenna, składki ubezpieczeniowe czy opłaty za hosting strony www. Koszt robocizny oblicz jako stawkę godzinową pomnożoną przez czas potrzebny Tobie lub komuś, kto z Tobą współpracuje, do wytworzenia przetworu domowego – jednego produktu.

"Nie zapominaj o własnej pracy!", powiedział nasz przyjaciel. "Na początku nie liczyłem godzin, które spędziłem na wytwarzaniu moich przetworów domowych - produktów. Nie wliczając tych godzin w koszty, nie wynagradzałam się odpowiednio za pracę, a to uniemożliwiało mi zatrudnianie pracowników do pomocy".

Po przeprowadzeniu obliczeń dotyczących ciasteczek, ustaliła, że jej opłacalny koszt dla każdego z nich wynosił 1,00 złoty.

Ustal marżę, która jest odpowiednia dla Twojego biznesu

Po uzyskaniu jasnego obrazu rzeczywistych kosztów wytworzenia przetworów domowych - produktów, następnym krokiem jest określenie właściwej marży - różnicy między ceną opłacalności a ceną detaliczną.

Jeśli planujesz sprzedawać swoje przetwory domowe - produkty w punktach sprzedaży detalicznej, takich jak sklepy spożywcze, ciastkarnie lub kawiarnie, musisz wziąć pod uwagę marżę dla klienta końcowego, która jest czterokrotnie wyższa od progu rentowności. Czterokrotny wzrost ceny może wydawać się bardzo duży! Ale spójrzmy na to z innej strony:

Aby osiągnąć zysk, twoja marża powinna być co najmniej 2x większa niż twój próg rentowności. W przypadku ciasteczek naszej przyjaciółki oznacza to, że musi ona sprzedawać każde ciasteczko po 2,00 złote swoim klientom hurtowym (ponieważ wyprodukowanie każdego z nich kosztuje ją 1,00 zł), którzy z kolei sprzedadzą je swoim klientom po 4,00 zł.

Sugerowana cena detaliczna = koszt progu rentowności x narzut hurtowy (2) x narzut detaliczny (2)

Jeśli Joanna sprzedaje domowe ciasteczka zarówno przez Internet, jak i w sklepach, powinna ustalić cenę detaliczną swoich ciasteczek na poziomie 4,00 zł we wszystkich kanałach sprzedaży. Nawet jeśli obecnie nie sprzedajesz swoich przetworów domowych odbiorcom hurtowym, rozważ przyszłość, w której możesz się na to zdecydować i upewnij się, że Twoje ceny to umożliwią.

Ustalając cenę przetworów domowych zrozum konkurencję

Po dokładnym zrozumieniu swoich kosztów i marży, która jest odpowiednia dla Twojej firmy, zrób kilka analiz, porównań na temat konkurencji. Ustal, jakie opłaty pobierają Twoi konkurenci za podobne produkty?

Może to zabrzmi banalnie, ale musisz znać swoją konkurencję. Zbadaj co najmniej trzy inne niezależne marki, od których Twoi klienci mogą już kupować przetwory domowe. Jak Twoje przetwory domowe im podpowiadają? Jeśli oferujesz dużo niższe od cen konkurencji, być może będziesz miała możliwość podniesienia cen detalicznych. Jeśli są one znacznie wyższe od cen konkurencji, czy istnieją sposoby na obniżenie niektórych kosztów lub wyraźne zakomunikowanie klientom najwyższej jakości przetworów domowych, która jest wliczona w ceny?

"Kiedy miałem już lepszy obraz moich kosztów, stało się jasne, że muszę podnieść ceny. Bałam się, że stracę klientów, ale po zbadaniu moich konkurentów i sprawdzeniu, w jaki sposób to, co mam do zaoferowania, jest naprawdę nowatorskie - poczułam się pewnie, że mogę to zrobić” - wyjaśnia.

Jak się sprawy mają? "Biznes kwitnie! Moi klienci pozostali przy mnie, a ja codziennie pozyskuję nowych. Czuję, że mam solidne podstawy i mogę planować bezpiecznie przyszłość" – dodała Joanna .

Cześć!

Szukamy dostawców świeżych owoców i warzyw!

Prześlij nasz adres, PlonyPola.pl osobie, od której kupujesz na lokalnym rynku warzywa i owoce.

Poproś, aby dodał swoje ogłoszenie. Za darmo!