Plony prosto z pola. Kilka prostych warzyw w uprawie

Wypełnij swój ogród łatwymi w uprawie warzywami!

Czy marzysz o zbieraniu własnych, domowych warzyw, ale nie wiesz, od czego zacząć? Niezależnie od tego, czy masz kilka pojemników na balkonie, czy pełnowymiarową działkę rekreacyjną, istnieje mnóstwo pysznych owoców i warzyw, które łatwo wyhodować samemu. Oto dziesięć warzyw do własnej uprawy dla początkujących...

  • Liście sałaty
  • Rzodkiewka
  • Ziemniaki
  • Groch
  • Cebula dymka
  • Bób
  • Bób
  • Cebula i czosnek
  • Pomidory
  • Buraki

Liście sałaty

Liście są bardzo łatwe w uprawie przez cały rok. Nie trzeba nawet mieć ogrodu, aby uprawiać własne liście sałaty. Wystarczy zasiać nasiona liści sałaty na tacy z wilgotnym kompostem, umieścić ją na słonecznym parapecie i cieszyć się świeżymi, chrupiącymi plonami już po trzech tygodniach. W przypadku uprawy na wolnym powietrzu nasiona wysiej późną wiosną do pojemników na tarasie, skrzynek okiennych, na podwyższonych grządkach lub do gruntu. Wysiewając kolejne nasiona co dwa-trzy tygodnie i zbierając pojedyncze liście w miarę potrzeb, przedłużasz sezon uprawy.

Rzodkiewki

Rzodkiewki rosną bardzo szybko i są łatwe w uprawie z nasion - już po czterech tygodniach od wysiewu możesz cieszyć się chrupiącymi, pieprznymi korzonkami. Najlepiej wysiewać rzodkiewki na zewnątrz w pojemnikach lub na grządkach późną wiosną (po ostatnich przymrozkach). Gdy są już gotowe, możesz je dodawać do sałatek, dań typu stir-fry, ramen lub cienko pokrojoną warstwę do tostów, skropionych solą i sokiem z cytryny.

Ziemniaki

Wykopywanie własnoręcznie uprawianych ziemniaków to wielka przyjemność.

Najłatwiejszym sposobem na uprawianie własnych ziemniaków jest posadzenie sadzeniaków w dużych skrzynkach lub workach na tarasie. Jeśli tylko ochronisz je przed mrozem, od marca możesz sadzić bulwy w dużej ilości materii organicznej lub kompostu. Tylko pamiętaj o dobrym podlewaniu i podsypywaniu ziemi w miarę wzrostu pędów ziemniaków. Zbiory są wyjątkowo łatwe - wystarczy wysypać pojemnik na arkusz plastiku i przeszukać go.

Groch

Groch jest idealną rośliną uprawną, jeśli mieszkasz w chłodnym i wilgotnym miejscu. Możesz wybierać spośród szerokiej gamy groszków łuskanych, chrupiących strąków i cukrowych odmian groszku. Nasiona grochu wysiej bezpośrednio do gruntu między marcem a czerwcem, pamiętaj o podparciu tych pnących roślin laskami lub drutem. Nasiona będą gotowe do zbioru około dwóch do trzech miesięcy później, między czerwcem a sierpniem. A co najlepsze? Im więcej zbierzesz, tym więcej wydadzą Twoje rośliny grochu!

Cebula wiosenna

Cebula dymka daje szybkie plony już po ośmiu tygodniach od wysiewu. Nasiona wysiej między marcem a lipcem, a jeśli chcesz jeszcze bardziej ułatwić sobie przyszłoroczne zbiory, pozostaw kilka cebul do kwitnienia, a one same chętnie się rozsieją! Te niewielkie, ale smaczne warzywa możesz uprawiać w pojemnikach na tarasie, w skrzynkach okiennych lub w gruncie. Główna rada - uprawiaj cebulę obok mięty, aby odstraszyć muchy cebulowe.

Bób

Bób to doskonała uprawa na zimne dni. Idealnie nadaje się do wysiewu sukcesywnego na wiosnę. Rośliny dobrze nawodnij, a jeśli zaczynają się chwiać, podeprzyj je, używaj do tego celu słupków lub sznurka.

Fasola wielokwiatowa

Nasiona fasoli wielokwiatowej wysiej od kwietnia do lipca, po upływie ostatniego dnia przymrozków. Fasola wielokwiatowa rośnie szybko, dlatego zapewnij jej solidną podporę i dużo wody w trakcie wzrostu. Pojedynczy rząd fasoli zapewni Ci niemal stałe dostawy strąków w lecie, pod warunkiem, że będziesz je regularnie zbierać, aby zachęcić rośliny do dalszej produkcji. Strąki zbieraj, gdy mają około 15 cm długości i są jeszcze miękkie.

Cebula i czosnek

Cebula i czosnek to warzywa praktycznie bezobsługowe! Cebulę możesz wysiewać od lutego do kwietnia, a następnie przesadzić na zewnątrz w maju. Możesz też kupić zestawy cebuli i czosnku, które są gotowe do wysadzenia wiosną bezpośrednio na zewnątrz. W każdym przypadku wybierz miejsce nasłonecznione. Cebula i czosnek są gotowe do zbioru, gdy ich liście zaczynają żółknąć i opadać pod koniec lata. Przed przeniesieniem ich do pomieszczenia w celu przechowywania upewnij się, że są całkowicie suche.

Pomidory

Najłatwiejszym sposobem uprawy własnych pomidorów jest sadzenie szczepionych i gotowych do uprawy w ogrodzie roślin pomidorów bezpośrednio do toreb do uprawy pomidorów. Jeśli wybierzesz niewymagającą w utrzymaniu odmianę krzaczastą, nie będzie ona wymagała podpór ani usuwania pędów bocznych w miarę wzrostu. Młode rośliny pomidorów potrzebują dużo wody, a co kilka tygodni zasil je nawozem o wysokiej zawartości potasu.

Buraki ćwikłowe

Burak to bardzo łatwe w uprawie warzywo korzeniowe. Często tarty na surowo do sałatek, ale równie smaczny po upieczeniu, w zupie lub kiszony - to pyszne, uniwersalne i kolorowe warzywo. Nasiona buraka ćwikłowego możesz wysiewać bezpośrednio do wilgotnej ziemi od marca do lipca. Gdy siewki urosną, wystarczy je przerzedzić, aby zachować około 5 cm odstępy. Buraki powinny być gotowe do zbioru między majem a wrześniem, gdy osiągną wielkość piłki golfowej.

Cześć!

Szukamy dostawców świeżych owoców i warzyw!

Prześlij nasz adres, PlonyPola.pl osobie, od której kupujesz na lokalnym rynku warzywa i owoce.

Poproś, aby dodał swoje ogłoszenie. Za darmo!