Rolnictwo Wspierane przez Społeczność, idea

Rolnictwo Wspierane przez Społeczność (RWS) stało się popularnym sposobem kupowania przez konsumentów lokalnej, sezonowej żywności bezpośrednio od rolnika.

Rolnictwo Wspierane przez Społeczność, idea

Oto podstawy: rolnik oferuje określoną liczbę "udziałów" dla ogółu społeczeństwa. Zazwyczaj udział składa się z pudełka warzyw, ale mogą być w nim zawarte również inne produkty z gospodarstwa. Zainteresowani konsumenci kupują udziały lub „członkostwo" lub „subskrypcję" i w zamian otrzymują pudełko, torbę lub kosz z produktami sezonowymi każdego tygodnia przez cały sezon rolniczy.

Przeważnie sezon trwa 20 tygodni. Czyli konsumenci otrzymują 20, różnych pudełek z produktami gospodarstwa. Co jest istotne, konsumenci nigdy nie mają pewności co się znajdzie w kolejnych paczkach. Zawartość zależy od specjalizacji gospodarstwa rolniczego. Tego, w nim wyrośnie lub co wyhoduje.

Taki układ daje wiele korzyści zarówno rolnikowi, jak i konsumentowi. W skrócie:

Rolnictwo Wspierane przez Społeczność, korzyści dla rolników:

  • Spędzają czas na marketingu żywności na początku roku, zanim rozpoczną się ich 16-godzinne dni pracy w polu.
  • Otrzymują zapłatę na początku sezonu, co pomaga w przepływie gotówki w gospodarstwie.
  • Mają możliwość poznania klientów, konsumentów, którzy jedzą żywność, którą uprawiają.

Rolnictwo Wspierane przez Społeczność, korzyści dla konsumentów:

  • Zwykle odwiedzają farmę co najmniej raz w sezonie.
  • Poznawanie nowych warzyw i nowych sposobów gotowania.
  • Jedzenie bardzo świeżej żywności, z zachowaniem wszystkich walorów smakowych i witaminowych.
  • Odkrycie, że dzieci zazwyczaj preferują żywność z "ich" farmy - nawet warzywa, których nigdy nie jadły.
  • Nawiązują relację z rolnikiem, który uprawia ich żywność i dowiadują się więcej o tym, jak jest ona uprawiana.

To dość prosty pomysł, ale jego wpływ jest ogromny. Dziesiątki rodzin dołączyło do RWS.

Rolnictwo Wspierane przez Społeczność, wariacje

Jak można się spodziewać, rolnicy zaczęli wprowadzać jego odmiany. Jednym z nich jest RWS typu "mix and match" lub "market-style". W tym przypadku, zamiast przygotowywać co tydzień standardową skrzynkę z warzywami dla każdego członka, członkowie sami ładują swoje skrzynki z pewnym stopniem osobistego wyboru.

Rolnik układa kosze z warzywami na dany tydzień. Niektórzy rolnicy zachęcają członków do wzięcia określonej ilości dostępnych warzyw, pozostawiając tylko to, na czym ich rodzinom nie zależy. Niektórzy rolnicy RWS przekazują te dodatkowe produkty do banku żywności. W innych RWS członkowie mają szerszy wybór i mogą wypełnić swoje pudełko tym, co im się podoba, z pewnymi ograniczeniami. (np.: "Tylko jeden koszyk truskawek na rodzinę, proszę").

RWS nie ograniczają się do produktów. Niektórzy rolnicy oferują udziałowcom możliwość kupna jajek, domowego chleba, mięsa, sera, owoców, kwiatów lub innych produktów rolnych wraz z warzywami. Czasami kilku rolników oferuje swoje produkty razem, aby zapewnić członkom jak największą różnorodność. Na przykład, rolnik zajmujący się produkcją może nawiązać współpracę z sąsiadem, który będzie dostarczał kurczaki do punktu odbioru RWS, dzięki czemu członkowie RWS będą mogli kupić świeże kurczaki, kiedy przyjdą po swoje kosze RWS. Inni rolnicy tworzą samodzielne RWS dla mięsa, kwiatów, jaj i konserwowanych produktów rolnych. W niektórych częściach kraju osoby trzecie, niebędące rolnikami, zakładają firmy podobne do RWS, gdzie działają jako pośrednicy i sprzedają pudełka z lokalną (a czasem nielokalną) żywnością dla swoich członków.

Rolnictwo Wspierane przez Społeczność, dzielenie ryzyka

W model RWS wpleciona jest ważna koncepcja, która wykracza poza zwykłą transakcję handlową. Jest to pojęcie wspólnego ryzyka: w większości RWS członkowie płacą z góry za cały sezon, a rolnicy dokładają wszelkich starań, by co tydzień dostarczać im obfite pudełka z produktami. Jeśli nie udaje się zebrać wystarczającej ilości produktów, członkowie nie otrzymują zwrotu kosztów. Rezultatem jest poczucie, że "siedzimy w tym razem". W niektórych gospodarstwach idea dzielenia ryzyka jest silniejsza niż w innych, a członkowie RWS mogą zostać poproszeni o podpisanie formularza, w którym wyrażają zgodę na przyjęcie bez reklamacji wszystkiego, co gospodarstwo rolne jest w stanie wyprodukować.

W wielu przypadkach idea wspólnego ryzyka jest częścią tego, co tworzy poczucie wspólnoty między członkami, a także między członkami a rolnikami. Jeśli burza gradowa zniszczy wszystkie papryki, wszyscy są razem rozczarowani i razem kibicują późno jesiennym uprawom. Większość gospodarstw RWS czuje się bardzo odpowiedzialna wobec swoich członków i kiedy brakuje pewnych upraw, upewniają się, że RWS zostanie obsłużone w pierwszej kolejności.

Warto jednak zauważyć, że bardzo często w gospodarstwie - jak w każdym biznesie - coś idzie nie tak i nie spełnia się oczekiwań, a członkowie czują się pominięci.

Cześć!

Szukamy dostawców świeżych owoców i warzyw!

Prześlij nasz adres, PlonyPola.pl osobie, od której kupujesz na lokalnym rynku warzywa i owoce.

Poproś, aby dodał swoje ogłoszenie. Za darmo!