Ekonomia lokalnej żywności

Potrzebujesz uzupełnić podstawowe produkty, planujesz wyskoczyć do sklepu spożywczego. Możesz kupić warzywa, jajka, może nabiał i ewentualnie jakieś mięso. Wiesz, że lodówka jest pusta. 

Czy wiesz, że Twoja następna decyzja może mieć znaczący wpływ ekonomiczny na Twoją lokalną społeczność? Dzięki niedawno przeprowadzonym, przełomowym badaniom, możemy teraz zmierzyć dokładny wpływ ekonomiczny Twoich wyborów dotyczących zakupów.  I jak ten wybór może wpłynąć na miejsca pracy w społeczności.

Badanie przeprowadzone w USA wykazało, że za każdego dolara wydanego na lokalny produkt spożywczy, 0,76 dolara pozostaje w społeczności. Dla porównania, każdy dolar wydany na żywność spoza regionu spowodował, że tylko 0,28 dolara pozostało w lokalnej gospodarce. 

Nie ma podobnych badań dotyczących Polski. Ale zakładając, że w Polsce jest podobnie, oznacza to, że z każdej złotówki, którą wydasz kupując od lokalnego rolnika lub sadownika, dodatkowe prawie 50 groszy krąży w lokalnej gospodarce. Nie tylko tworząc i rozwijając lokalne miejsca pracy, ale pomagając uczynić Twoją społeczność bardziej odporną na zewnętrzne siły ekonomiczne. Dlaczego tak jest?

Między innymi dlatego, że mali i średni rolnicy i sadownicy zazwyczaj kupują swoje produkty lokalnie. Ich działalność jest zazwyczaj bardziej pracochłonna niż większych gospodarstw mono produkcyjnych, co z kolei tworzy więcej miejsc pracy w gospodarstwie.  Wzrost zatrudnienia nie kończy się na gospodarstwie. Na każde 5 miejsc pracy w gospodarstwie, dodatkowe 2 miejsca pracy powstają w społeczności poza gospodarstwem.

Podejmij więc wyzwanie związane z kupowaniem lokalnych warzyw i owoców. Spróbuj zmienić swoje nawyki zakupowe tak, aby wydawać co najmniej 10% swoich pieniędzy na żywność oraz produkty lokalne. Niewielka zmiana nawyków może mieć znaczący, pozytywny wpływ na Twoją społeczność.

Cześć!

Szukamy dostawców świeżych owoców i warzyw!

Prześlij nasz adres, PlonyPola.pl osobie, od której kupujesz na lokalnym rynku warzywa i owoce.

Poproś, aby dodał swoje ogłoszenie. Za darmo!