Dlaczego warto kupować lokalnie? Lokalna żywność jest zdrowsze dla Ciebie i lepsza dla środowiska

Dowiedz się, dlaczego ważne jest kupowanie lokalnej żywności i dlaczego jest to dobre dla zdrowia i środowiska.

Czy zastanawiałeś się, dlaczego ważne jest kupowanie lokalnej żywności?

Lokalna żywność jest obecnie głównym trendem, a coraz więcej osób poszukuje świeżych, lokalnych produktów i innych potraw. Coraz więcej restauracji zaopatruje się również w lokalnie uprawiane składniki, często używając określenia "z pola na stół".

  • Ale czym jest "lokalna" żywność? 
  • Jak duży wpływ ma jedzenie lokalnej żywności na nasze zdrowie i planetę? 
  • Dlaczego ważne jest, aby wiedzieć więcej o tym, skąd pochodzi nasze jedzenie?

Co to jest lokalna żywność i dlaczego powinno Cię to obchodzić?

Nie ma formalnej definicji terminu "żywność lokalna". Jednak jedna z popularnych definicji lokalnej żywności w USA mówi, że jest to żywność uprawiana w promieniu 100 mil, czyli ok 160 km od miejsca sprzedaży lub konsumpcji. Inne określenie odległości jest stosowane w Wielkiej Brytanii. Tam za lokalną żywność uznaje się tą, która pochodzi z miejsca, które znajduje się bliżej niż w promieniu 30 mil, czyli ok 50 km od miejsca, w którym będzie konsumowana.

Ale to od Ciebie zależy, co dla Ciebie oznacza kupowanie lokalnej żywności. Może oznacza to żywność uprawianą i produkowaną w Twoim powiecie lub województwie. A może oznacza to, że pochodzi ona od rolników, których znasz i z którymi możesz porozmawiać - na przykład na targu rolnym lub poprzez portal PlonyPola. Dla niektórych ludzi "lokalny" oznacza bardziej wartości związane z małą skalą i społecznością niż z konkretną konfiguracją geograficzną.

Coraz więcej ludzi chce wiedzieć, skąd pochodzi ich żywność i jakie praktyki rolnicze stosują rolnicy, sadownicy, którzy ją uprawiają i produkują. Jest to ważne z wielu powodów:

  • Uczy szacunku do jedzenia.
  • Stajesz się bardziej świadomy tego, co jesz.
  • Decydujesz za każdym razem, gdy robisz zakupy, a wraz z wiedzą przychodzi możliwość wspierania żywności i sadowników, w których wierzysz.

Dlaczego warto kupować lokalną żywność? Po pierwsze, może być lepsza dla Twojego zdrowia

Kupowanie lokalnej żywności może być lepsze dla Twojego zdrowia z kilku powodów. Po pierwsze, lokalna żywność często zachowuje więcej składników odżywczych. Lokalne produkty mogą dojrzewać w naturalny sposób, podczas gdy żywność, która podróżuje na duże odległości, jest często zbierana zanim dojrzeje. Ponadto lokalna żywność zbierana w sezonie nie musi pokonywać długiej drogi, zanim zostanie sprzedana i zjedzona.

Wybieranie owoców i warzyw uprawianych w sezonie może być również zdrowsze. Kiedy naukowcy porównali zawartość witaminy C w brokułach uprawianych w sezonie z brokułami importowanymi poza sezonem, okazało się, że te ostatnie miały tylko połowę witaminy C. Inne badanie opublikowane w Journal of Agricultural and Food Chemistry wykazało, że poziom prozdrowotnych pigmentów antocyjanowych wzrósł ponad czterokrotnie, gdy jeżyny stały się w pełni dojrzałe.

Lokalnie uprawiane produkty mogą być bezpieczniejsze. Owoce takie jak pomidory, gruszki są często zbierane niedojrzałe, kiedy są importowane i poza sezonem. A następnie są sztucznie "dojrzewane" za pomocą gazu etylenowego.

Żywność pochodząca od lokalnych producentów może zawierać mniej pestycydów (lub nie zawierać ich wcale). Rolnicy muszą uiścić dodatkową opłatę, aby uzyskać certyfikat ekologiczny. Niektórzy drobni rolnicy używają metod ekologicznych, ale nie otrzymują certyfikatu, ponieważ nie są wystarczająco duzi, by móc sobie pozwolić na opłaty certyfikacyjne. Nawet jeśli nie są ekologiczni, drobni rolnicy zazwyczaj używają mniej środków chemicznych niż duże, uprzemysłowione gospodarstwa.

Jeśli możesz, porozmawiaj z rolnikami na lokalnym targu i zapytaj ich, jakich (jeśli w ogóle) pestycydów używają. Pamiętaj też o dokładnym myciu produktów, aby zmniejszyć narażenie na kontakt z pestycydami - jest to szczególnie ważne dla kobiet w ciąży i dzieci.

Cześć!

Szukamy dostawców świeżych owoców i warzyw!

Prześlij nasz adres, PlonyPola.pl osobie, od której kupujesz na lokalnym rynku warzywa i owoce.

Poproś, aby dodał swoje ogłoszenie. Za darmo!