Lokalny targ rolny, dlaczego warto go wspierać?

Targ rolny, to jedno z tych, nielicznych miejsc, do którego wracamy z nadzieją aby odkryć smaki i zapachy dzieciństwa. Od delektowania się produktami u szczytu świeżości po spotkania z ludźmi, którzy je uprawiają, to wszystko i wiele więcej oferuje każdy targ rolny. Istnieje niezliczona ilość powodów, dla których warto wspierać lokalne targi rolne. Oto tylko kilka z nich!

Targ rolny oferuje Ci naturalne smaki

Owoce i warzywa, które kupujesz na lokalnym targu rolnym są najświeższe i najsmaczniejsze z dostępnych. Owoce mogą w pełni dojrzewać na polu i są dostarczane bezpośrednio do Ciebie - bez transportu na duże odległości, bez gazowania w celu symulacji procesu dojrzewania, bez przechowywania tygodniami w chłodni lub magazynie. Warzywa i owoce na targu rolnym są tak prawdziwe, jak to tylko możliwe - świeże od rolnika, sadownika z gospodarstwa.

Targ rolny oferuje Ci warzywa i owoce w szczycie swojej świeżości

Warzywa i owoce, świeże jajka, które kupujesz na lokalnym targu rolnym są sezonowe. Są świeże, pyszne i oddają najprawdziwsze smaki. Zakupy i gotowanie na lokalnym targu rolnym pomagają Ci na nowo połączyć się z cyklem natury w Polsce. Ciesząc się na szparagi wiosną, delektując się słodką kukurydzą latem lub piekąc dynie jesienią, ponownie nawiązujesz kontakt z ziemią, pogodą i zmianami pór roku.

Targ rolny pozwala Ci wspierać rodzinnych rolników, sadowników, rzemieślnicze zakłady spożywcze

Rodzinni rolnicy potrzebują twojego wsparcia, teraz, gdy wielki agrobiznes zdominował produkcję żywności w Polsce. Małym rodzinnym gospodarstwom trudno jest konkurować na rynku żywności. Kupowanie bezpośrednio od rolników daje im lepszy, wyższy zysk za ich produkty i daje im szansę walki w dzisiejszej zglobalizowanej gospodarce.

Targ rolny umożliwia Ci bardziej dbać o środowisko

Żywność w Polsce pokonuje setki kilometrów, zanim trafi na Twój stół i talerz. Cały ten transport zużywa duże ilości zasobów naturalnych (zwłaszcza paliw kopalnych), przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska i powoduje powstawanie śmieci w postaci dodatkowych opakowań. Nowoczesne rolnictwo zużywa również o wiele więcej zasobów niż rolnictwo zrównoważone, lokalne i zanieczyszcza wodę, ziemię i powietrze toksycznymi produktami ubocznymi. Warzywa i owoce na targu rolnym są transportowane na istotnie krótsze odległości i zazwyczaj są uprawiane metodami, które posiadają ograniczony wpływ na środowisko, na Ziemię.

Targ rolny umożliwia Ci lepsze odżywianie

Wiele produktów spożywczych dostępnych w sklepach jest wysoko przetworzonych i uprawianych z użyciem pestycydów. Niektóre z nich są napromieniowywane, woskowane lub gazowane podczas transportu. Praktyki te mogą mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie. W przeciwieństwie do tego, większość owoców do domu i warzyw od rolnika na lokalnym targu rolnym jest minimalnie przetworzona lub wcale. Wielu z polskich rolników dokłada wszelkich starań, by uprawiać jak najbardziej odżywcze warzywa i owoce, stosując zrównoważone techniki uprawy, zbierając warzywa i owoce tuż przed rynkiem.

Targ rolny oferuje Ci większą różnorodność żywności

Na targu rolnym znajdziesz niesamowity wachlarz warzyw  i owoców, których nie zobaczysz w przeciętnym supermarkecie: marchew, tęczę pomidorów, fioletowy kalafior, świeże zioła, czosnek, rzodkiewki, przepiórcze jaja, grzyby i wiele, wiele innych. Jest to wspaniała okazja, aby cieszyć się bioróżnorodnością polskich warzyw i owoców.

Targ rolny promuje humanitarne traktowanie zwierząt

Na lokalnym targu rolnym możesz znaleźć mięso, sery i jajka od zwierząt, które były hodowane bez hormonów i antybiotyków, które pasły się na zielonej trawie i jadły naturalną dietę. Zwierzęta, którym oszczędzono ciasnych i nienaturalnych warunków życia w paśnikach i klatkach, które są typowe dla rolnictwa przemysłowego.

Targ rolny oferuje Ci wiedzę w zakresie źródła pochodzenia warzyw, owoców, rzemieślniczych produktów spożywczych

Regularne wycieczki na lokalny targ rolny jest jednym z najlepszych sposobów, aby połączyć się z tym, gdzie jedzenie pochodzi. Spotkanie i rozmowa z rolnikami i rzemieślnikami spożywczymi to świetna okazja, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak i gdzie żywność jest produkowana. Osobiste rozmowy z rolnikami i sadownikami, dają Ci jeszcze więcej możliwości poznania ludzi, którzy ciężko pracują. Pracują w Twojej okolicy, aby dostarczyć Ci najsmaczniejszą i najbardziej pożywną żywność. Profile dostawców, artykuły oraz mapa gospodarstw są również dostępne na tej stronie internetowej plony pola.

Targ rolny oferuje Ci możliwość poznania lokalnych przepisów, porad kulinarnych

Niewielu kasjerów w sklepie spożywczym lub magazynierów produktów da ci wskazówki, jak gotować składniki, które kupujesz, ale rolnicy, rzemieślnicy na lokalnym targu rolnym są często pasjonatami gotowania. Mogą podzielić się z Tobą darmowymi poradami na temat przyrządzania warzyw i owoców, które sprzedają.

Targ rolny pozwala Ci poznać lokalną społeczność

Czy nie wolisz przechadzać się wśród stoisk ze świeżymi produktami na świeżym powietrzu w słoneczny dzień, zamiast toczyć swój wózek po sklepie spożywczym ze sztucznymi światłami i muzyką? Przychodzenie na lokalny targ rolny sprawia, że zakupy stają się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Targ rolny to lokalne centrum społeczności. Miejsce, gdzie można spotkać się z przyjaciółmi, przyprowadzić dzieci lub po prostu poczuć smak lokalnego życia w środku naszego wspaniałego kraju.

Cześć!

Szukamy dostawców świeżych owoców i warzyw!

Prześlij nasz adres, PlonyPola.pl osobie, od której kupujesz na lokalnym rynku warzywa i owoce.

Poproś, aby dodał swoje ogłoszenie. Za darmo!