Maliny

Maliny to małe owoce o średnicy od 1 do 3 centymetrów i okrągłym, owalnym lub podłużnym kształcie. Mimo, że owoce przypominają jagody, maliny powstają z małych, okrągłych pestkowców, które łączą się ze sobą, tworząc jednolitą, ale wyboistą, teksturowaną i pęcherzykowatą powierzchnię. Każda malin zawiera delikatne włoski, nasiona i sok, rosnące na gąbczastym rdzeniu, który pozostaje na roślinie po zerwaniu owocu. Miąższ owocu jest zazwyczaj miękki, delikatny, soczysty i lekko chrupiący, ponieważ pestkowce zawierają łącznie od 100 do 120 nasion. Istnieje wiele rodzajów malin występujących w odcieniach czerwieni, czerni, złota i fioletu. Podczas zbiorów owoce odrywają się od środka tworząc charakterystyczną pustą

przestrzeń. Maliny mają jasny i pikantny, słodko-cierpki smak z ziemistymi, dżemowymi i rozpływającymi się w ustach niuansami.

Maliny, botanicznie sklasyfikowane jako Rubus idaeus, to owoce jarzębiny rosnące na wieloletnich krzewach należących do rodziny różowatych (Rosaceae). Na świecie występuje ponad 200 gatunków malin, różniących się smakiem, kolorem i strukturą, przy czym najpopularniejsze odmiany handlowe są głównie czerwone.

Maliny uprawia się od czasów starożytnych, a wiele z malin dostępnych na współczesnych rynkach konsumenckich jest wynikiem wieloletnich naturalnych i celowych krzyżówek mających na celu uzyskanie odmian o lepszych właściwościach.

Maliny są powszechnie lubiane na całym świecie ze względu na ich intensywny smak i są często uprawiane zarówno w ogrodach komercyjnych, jak i przydomowych do celów kulinarnych i leczniczych.

Maliny

Maliny mają słodko-cierpki, pikantny smak, który doskonale nadaje się do pikantnych i słodkich potraw. Owoce mogą być spożywane bezpośrednio po zjedzeniu, dodawane do sałatek, mieszane w miskach owocowych, dodawane do jogurtów, płatków śniadaniowych i owsianek. Świeże, całe maliny mogą być również używane jako jadalna dekoracja tart, ciast i placków. W daniach pikantnych, maliny mogą być gotowane w sosach, glazurach, winegretach i innych dressingach. Sosy barbecue, marynaty i ketchup domowej roboty zyskują dzięki odrobinie malin. Złożony smak owoców uzupełnia również słodkie zastosowania, w tym duszenie w dżemach, galaretkach, syropach i konfiturach lub użycie jako aromat do sorbetów, lodów i nadzień do wypieków. Oprócz przetworów kulinarnych, maliny można dodawać do napojów gazowanych, mieszać w koktajlach, miksować w smoothie lub suszyć i parzyć w herbatach ziołowych.

Maliny dobrze komponują się z serami, takimi jak niebieski, ostry cheddar i kozi, migdałami, białą i ciemną czekoladą, owocami, w tym kokosem, brzoskwiniami i borówkami, imbirem, sezamem, cynamonem oraz ziołami, takimi jak lawenda, bazylia, tymianek i oregano. Nieumyte maliny przechowywane w lodówce w łupinach z dobrą cyrkulacją powietrza zachowują trwałość od 1 do 3 dni. Ważne jest aby pamiętać, że maliny nie dojrzewają po zbiorach, a dojrzałe jagody muszą być zbierane dla uzyskania przyjemnego smaku. Owoce można również zamrażać w całości, przecierać lub suszyć w celu dłuższego użytkowania.

Maliny smakują najlepiej prosto z krzaka, świeże, zerwane bezpośrednio. Malinowa, czerwonawo-różowa i niezwykle soczysta malina jest znana od czasów prehistorycznych. Uważa się, że dzikie maliny pochodzą ze wschodniej Azji. Maliny są jednym z najstarszych uprawianych w Polsce owoców. W formie dzikiej rosną na krzewach malin kłujących o wysokości od jednego do dwóch metrów w lasach i na ich obrzeżach oraz polanach. Są one wtedy znacznie mniejsze niż maliny uprawne, ale mają bardzo intensywny aromat. Ale nawet w formie uprawnej maliny należą do owoców o największej zawartości składników odżywczych: witaminy A, B i C, jak również minerały i pierwiastki śladowe zawarte są w tych małych owocach.

Rosnąca popularność malin ma wiele wspólnego z ich korzyściami zdrowotnymi. Maliny mają właściwości antybakteryjne, które pomagają zapobiegać rozwojowi zbyt dużej ilości bakterii. Kwas znajdujący się w malinach pomaga zapobiegać uszkodzeniom błon komórkowych. Badania wykazują, że jedzenie malin może pomóc w zapobieganiu wzrostu guzów nowotworowych. Maliny zawierają przeciwutleniacze, które zmniejszają stan zapalny w organizmie.

Malina jest zaliczana do owoców jarzębiny i należy do rodziny różowatych. Podobnie jak jeżyna, malina ma strukturę złożoną i składa się z wielu "pestkowców", czyli owoców zawierających nasiona, skupionych wokół wydrążonego środka. Maliny są zwykle sadzone na polach lub polanach leśnych. Roślina jest bardzo odporna, ma tendencję do przerastania, chyba że jest przycinana. Owoce są dojrzałe i gotowe do zbioru, gdy łatwo odpadają od szypułki. Maliny można spożywać na surowo lub gotować w plackach, dżemach i sosach. Liście zaparza się w herbatach.

Maliny, te słodkie, jaskrawoczerwone jagody są najsmaczniejsze późnym latem. Maliny, należące do rodziny różowatych, mają cudownie intensywny, słodki smak, a wielu uważa je za najdelikatniejsze w smaku spośród wszystkich owoców jagodowych. Maliny dobrze rosną w chłodnym i wilgotnym klimacie, a najczęściej sprzedawane są odmiany czerwone, choć można również znaleźć odmiany czarne, żółte i złote.

Maliny w folklorze

W greckim folklorze maliny zawdzięczają swój charakterystyczny czerwony odcień nimfie Idzie. Legenda głosi, że początkowo maliny były białe. Ida była jedną z nimf, którym powierzono zadanie ukrywania Zeusa przed jego ojcem, Kronosem, aby ocalić mu życie. Nimfa mieszkała z Zeusem w jaskini i była w zasadzie jego opiekunką i pielęgniarką, pielęgnując rosnące niemowlę. Pewnego dnia, gdy Ida zbierała maliny dla Zeusa, przypadkowo zahaczyła skórką o kolec, przez co jej krew spadła na krzak malin, zmieniając jego kolor na czerwony. Wielu przypisuje botanicznej nazwie owocu Rubus idaeus luźny związek z tą historią. Słowo Rubus w wolnym tłumaczeniu oznacza "czerwony", a idaeus "należący do Idy", co jest odniesieniem do nimfy lub góry Ida na Krecie.

Historia malin

Maliny pochodzą z kilku regionów o umiarkowanym klimacie na całym świecie i są starożytną rośliną uprawną, rosnącą dziko od tysięcy lat. W obrębie rodzaju Rubus występują maliny rodzime dla Europy i Azji, natomiast inny czerwony podgatunek jest rodzimy dla Ameryki Północnej. Eksperci teoretyzują, że maliny występujące w Ameryce Północnej mogły zostać przeniesione z Azji przez Cieśninę Beringa we wczesnym średniowieczu.

Maliny były uprawiane przez starożytnych Rzymian i Greków, szczególnie lubiane przez mieszkańców Troi, a wzmianki o nich znajdują się w pismach Palladiusza, rzymskiego rolnika z IV wieku. W tym czasie liście tej rośliny były również wykorzystywane w naturalnych lekach i herbatach. Maliny zostały wprowadzone do cywilizacji w całej Europie przez Rzymian. W XIV wieku król Edward I zachęcał do uprawy malin w Anglii, a w XVIII wieku maliny zostały sprowadzone do Nowego Świata, gdzie były powszechnie sadzone w ogrodach przydomowych.

Sprzedaż malin

 • Maliny mają wiele zastosowań, więc można je łączyć z płatkami zbożowymi, innymi jagodami, skorupkami ciast, materiałami do pieczenia i lodami.
 • Maliny są dostępne przez cały rok, ale ich najbardziej promowane ilości przypadają na wczesne lato i jesień. Promuj je przez cały rok.
 • Jesień: Włącz maliny do promocji związanych z powrotem do szkoły, ponieważ ich mały rozmiar i smaczny smak sprawiają, że są idealne do lunch boxów.
 • Zima: Włącz maliny do świątecznych promocji kulinarnych. Można je dodać do niemal każdego wypieku.
 • Zapoznaj konsumentów ze smakiem złotych malin, oferując próbki.

Sprzedaż malin

 • Maliny stanowią doskonały dodatek do wypieków, takich jak placki, ciasta i chleby.
 • Dodaj maliny do jagodowego kruchego ciasta lub jako polewę do lodów.
 • Użyj malin jako ozdobnej polewy do dekorowanego tortu.
 • Dodawaj maliny do sałatek i oferuj je w barach sałatkowych.
 • Maliny są smacznym dodatkiem do płatków śniadaniowych i jogurtu, więc można je znaleźć w barach śniadaniowych. Używaj ich jako polewy do naleśników i gofrów.
 • Włącz maliny do jagodowego kubeczka jako dodatek do menu dla dzieci.
 • Zanurz maliny w czekoladzie i użyj ich jako dekoracji talerzyka deserowego.

Sprzedaż malin organicznych

Promuj maliny organiczne podczas ich szczytowego sezonu - latem i jesienią. Włącz je do promocji jagodowych i promocji wypieków.

Organiczne maliny są wszechstronnym owocem, więc włączaj je do wielu różnych akcji marketingowych. Włącz maliny organiczne do promocji wypieków wraz z organicznymi produktami do pieczenia, takimi jak organiczna mąka. Maliny są doskonałym dodatkiem do płatków śniadaniowych i lodów, więc połącz je z tymi produktami.

Włącz maliny organiczne do letnich promocji wakacyjnych, ponieważ często są one składnikiem wakacyjnych sałatek owocowych.

Promocja malin organicznych

Wyeksponuj maliny organiczne wraz z innymi jagodami organicznymi jako część ekspozycji jagodowej z borówkami, jeżynami. Rozważ, aby Twoja ekspozycja organicznych jagód była pierwszą, którą konsumenci zobaczą, gdy te jagody pojawią się w reklamie. Kupujący szukają organicznych malin. Nie utrudniaj ich znalezienia.

Organiczne maliny są bardzo łatwo psujące się. Spróbuj zaopatrzyć się tylko w to, co wiesz, że możesz sprzedać w ciągu jednego dnia, ponieważ ich wysoka podatność na psucie się może spowodować straty finansowe.

Cześć!

Szukamy dostawców świeżych owoców i warzyw!

Prześlij nasz adres, PlonyPola.pl osobie, od której kupujesz na lokalnym rynku warzywa i owoce.

Poproś, aby dodał swoje ogłoszenie. Za darmo!