Dawno, dawno temu kupowano lokalnie wszystko

Dawno, dawno temu kupowano lokalnie wszystko, co skutkowało zwartymi, zrównoważonymi społecznościami, w których obywatele wspierali swoje lokalne małe firmy, restauracje i gospodarstwa. Nasi pradziadkowie jedli owoce, które zostały wyprodukowane na drzewach w ich własnym sadzie albo u niedalekiego gospodarza. Kupowali warzywa od rolnika, który był ich sąsiadem uprawianymi w ich własnym mieście lub najbliższej okolicy.

Dziś nasz świat stał się tak globalny i wzajemnie powiązany, że w każdym sklepie w Polsce można znaleźć jabłka uprawiane w Chile lub Kalifornii. Ta zdolność do zdobycia czegokolwiek w dowolnym

Czytaj więcej...

Kilka powodów, dla których warto kupować lokalnie, bezpośrednio od rolników

Od delektowania się świeżymi warzywami, konsumpcji aromatycznych owoców po spotkania z ludźmi, którzy je uprawiają. Istnieje niezliczona liczba powodów, dla których warto wspierać rolników, sadowników, producentów rolnych. Oto tylko kilka z nich!

Prawdziwe, naturalne smaki

Owoce i warzywa, które kupujesz bezpośrednio od rolnika są najświeższe i najsmaczniejsze z tych, które są dostępne. Owoce mogą w pełni dojrzewać na polu i są dostarczane bezpośrednio do Ciebie - bez transportu na duże odległości, bez gazowania w celu symulacji procesu dojrzewania, bez składowania tygodniami w magazynie. To jedzenie jest tak prawdziwe, jak to tylko możliwe - świeże prosto z pola z gospodarstwa.

Czytaj więcej...

Kupuj lokalnie. Akcje i działania samorządów.

Kupuj lokalnie to akcja wielu lokalnych stowarzyszeń, związków, spółdzielni mieszkaniowych, ruchów obywatelskich  oraz samorządów, Celem akcji kupuj lokalnie nie tylko od święta jest promowanie lokalnych firm, sklepów, kawiarni  i w ogóle biznesów. Idea powstała wcześniej, ale szczególnej aktywności nabrała w grudniu 2020 w okresie przed Świąt Bożego Narodzenia. Było to związane z trwającą pandemią, lockdownem oraz bardzo trudną, niekiedy dramatyczną sytuacją lokalnych przedsiębiorców.

Czytaj więcej...

Kupuj lokalnie, korzyści płynące z zamawiana bezpośrednio od producentów

Kupuj lokalnie to projekt, który realizuje portal Plony Pola. Jedzenie owoców i warzyw jest bardzo korzystne dla zdrowia. Istotną częścią jedzenia owoców i warzyw jest upewnienie się, że są one świeże, a jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie tego jest spożywanie produktów uprawianych lokalnie. Poza korzyściami zdrowotnymi, jedzenie produktów lokalnych jest również korzystne dla społeczności lokalnej.

Poniżej przedstawiamy kilka punktów płynących z jedzenia lokalnych warzyw i owoców:

Kupuj lokalnie, ponieważ lokalna żywność jest świeższa (i lepiej smakuje!)

Lokalnie uprawiane produkty są o wiele świeższe niż te, które zostały przywiezione z daleka. Świeższe produkty oznaczają, że są bardziej aromatyczne i odżywcze niż produkty z innych krajów i kontynentów.

Czytaj więcej...

Sezonowość. Co oznacza "sezonowość" i dlaczego jest tak ważna?

Co tak naprawdę oznacza "sezonowość" i dlaczego jest tak ważna?

Mówiąc o świeżych warzywach i owocach, używamy wielu terminów. Klasyfikacje takie jak "organiczny", "wolny od GMO" czy "wolny wybieg" opisują, jakiego rodzaju procesy zostały włączone lub wykluczone w produkcji żywności, którą spożywamy. Zwrot, który jest bardziej ogólnym, powszechnie używany to "sezonowe". Prawdopodobnie wpisałeś w Google

  • Kiedy jest sezon na polskie pomidory? lub
  • Kiedy jest sezon na wiśnie?

Prawdopodobnie otrzymasz prostą odpowiedź, że jest to tylko kilka miesięcy w roku.

Czytaj więcej...

Cześć!

Szukamy dostawców świeżych owoców i warzyw!

Prześlij nasz adres, PlonyPola.pl osobie, od której kupujesz na lokalnym rynku warzywa i owoce.

Poproś, aby dodał swoje ogłoszenie. Za darmo!